Jaké jsme

Jsme kříženky mléčných plemen a dvě z nás jsou kozy búrské.Kdyby si nás chtěl někdo zařadit do zoologického systému, tak patříme do rodu Capra – kozy a spolu s ovcemi pak do podčeledi Caprinae – ovce a kozy, čeledi Bovidae – turovití, nadčeledi Bovoidae – dutorožci, podřádu Ruminantia – přežvýkavci a řádu Artiodactyla – sudokopytníci. …Ale to mnoho lidí nezajímá.

Každá máme svoje jméno, na které slyšíme, a také evidenční číslo, jsme registrované, protože to vyžaduje zákon a musíme mít ušní známky. Je to sice směšné, ale nic s tím nenaděláme.

V sezóně, tj. od dubna do září až října, dokud je možnost pást se na louce, dáváme každá průměrně 3 litry mléka denně, ale množství hodně závisí na tom, jak jsme staré a kolikrát jsme měly kůzlátka. I složení mléka je v různou roční dobu odlišné, protože to záleží i na složení krmiva. Hlavní náplní našich letních kozích dnů je pastva. Jsme nesmírně mlsné a vybíravé, a tak nám hledání těch nejchutnějších bylinek a travin zabere podstatnou část dne. V zimě se zase donekonečna přehrabujeme v seně a vybíráme z něj jen to nejlepší.

malovaný kozín - tady bydlímeJsme hodně sociálně založené, ctíme příbuzenské vztahy, a to i přes generaci, a ve stádě důsledně dodržujeme hierarchii. Naše stádo je naštěstí už několik let stabilní, volně do něj vstupují jen kůzlátka narozená u nás v kozíně. Nové kozy, které k nám přijdou odjinud, sice mezi sebe časem přijmeme, ale skoro nikdy se to neobejde bez potlučených hlav, protože si musíme nejdřív vyjasnit svoje postavení.

Jsme opravdu hodně společenské a chceme žít ve fungujícím stádě, nebo alespoň s jinými zvířaty. Moc litujeme kozy, které žijí osaměle a – nedej bože – ještě uvázané v chlívku. To považujeme za týrání. My kozy potřebujeme kamarády kolem sebe a zábavu. Jinak se uchylujeme k autistickému chování, nesmyslně přešlapujeme, naprázdno přežvykujeme a ničíme, na co přijdeme. Proto jsme rády, že v našem kozíně máme volnost a že je nás tu víc. Taky tu máme několik vyhlídek, ze kterých rády pozorujeme okolí. Je to náš kozí ráj.

fotka1

 
 
www.farmajednezeny.cz | log | Web design