Nabídka produktů

DSC08339

Na svojí farmě pořádám výukové programy pro školy, nabízím zpestření programu letních táborů nebo dětských zájmových kroužků, vyjížďky na oslíkovi, canisterapii a zooterapii. Návštěva farmy může být zajímavým cílem vašeho turistického či rodinného výletu. Farma funguje jako pastevní areál, zvířata jsou chována volně a jsou naučena na zooterapeutické práce. Stálý veterinární dohled je samozřejmostí.

Pro zájemce mám připraveno povídání o chovu hospodářských užitkových zvířat, o zpracování farmářských produktů, v sezoně také ukázky dojení koz a stáčení medu, prohlídku včelařských pomůcek, ukázky výcviku agilit se psy, možnost podílet se na "oslí hygieně" - čištění kopyt, hřebelcování oslíka Pedra a procházky s ním, mazlení s kůzlátky nebo pasení kozího stáda na rozlehlých loukách. Vše v čistém, klidném prostředí na kopci, s městem za zády a s výhledem na louky a zalesněná pohoří Brd. Lze ochutnat kozí mléko a čerstvé výrobky z něj. Pokud mám nějaké sezonní přebytky (mléko, tvaroh, syrovátka, sýr, vajíčka), lze je zakoupit ke krmným účelům, tedy pro jiná hospodářská zvířata/mláďata nebo domácí mazlíčky. Ale ochutnáte-li je i vy, neprohloupíte: kozí mléko posiluje imunitu, tvaroh je lehce stravitelný a chutný a syrovátka zklidňuje problematickou pokožku se sklony k ekzémům. 

 Kozí mléko

Je nejenom cennou potravinou, která má řadu příznivých účinků na lidské zdraví, ale pro svoji netradiční chuť také vyhledávanou pochutinou gurmánů.

  • Pravidelná konzumace kozího mléka posiluje imunitní systém, je balzámem na nervovou soustavu, má blahodárný vliv na trávení. Prokázané jsou léčivé účinky na kožní onemocnění (dlouhodobější pravidelné pití kozího mléka pozitivně působí na různé druhy ekzémů, včetně někdy úporného a vleklého onemocnění kůže atopickým ekzémem). Pro konzumaci kozích výrobků by se měli rozhodnout také alergici, astmatici, lidé s kloubními obtížemi nebo potížemi s trávením.
  • Rodiče dětí, které mají alergii na bílkovinu kravského mléka, by měli jako alternativu pro výživu svých ratolestí zvolit právě mléko kozí.
  • Kozí mléko je snadno stravitelné a poskytuje přímou energii namísto té, která se ukládá do tukových tkání (upozornění pro dámy, které si hlídají linii a jedí zásadně nízkotučné výrobky, v klamné víře, že tím tak nepřiberou).
  • Zdraví prospěšná látka v kozím mléce se označuje Ubichon 50 a je obsažena pouze v mléce kozím, nikoli v kravském.

Mléko v ajurvédě: Mléko kombinuje zemitost živočišné potraviny se satvickým (čistým) pojetím rostlinné stravy. Má sladkou chuť. Snižuje Vátu, při malém množství také Pittu, zvyšuje Kaphu. Je zvlášť vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, na posílení imunity a při zotavování.

Kozí mléko je lépe stravitelné než kravské. Ajurvéda doporučuje pít ho v množství 2 dl denně, teplé se špetkou kardamomu (přes den), anebo muškátového oříšku (před spaním). Ajurvédští lékaři upřednostňují nepasterizované, čerstvé mléko, protože si uchovává veškerou zdraví prospěšnou mikroflóru. Pokud se přesto rozhodnete k pasterizaci, je nejvhodnější zvolit tzv. šetrnou pasterizaci (mléko zahřejeme  minimálně na 71 stupňů Celsia po dobu 30 vteřin, pak ihned zchladíme ve vodní lázni). Další způsoby pasterizace: vysoká – při teplotě 85 stupňů po dobu 50 vteřin; termizace – při teplotě minimálně 63-65 stupňů po dobu nejméně 30 minut.

                    Tvaroh

Vyrábím tradičním způsobem, podle receptu našich babiček. Je lehce stravitelný, roztíratelný, jemnější než tvaroh kravský, obsahuje hodně bílkovin. Je vhodný hlavně k přímé konzumaci, při tepelné úpravě (např. jako náplň do buchet) se jeho výživové hodnoty výrazně snižují. V ledničce, v uzavřené nádobě vydrží čerstvý zhruba 5-6 dní. Může se jíst samotný, neochucený, anebo posypaný sezónními bylinkami, pro děti je vhodné upravit ho nasladko s medem, oříšky, marmeládou, sezónním ovocem, přidat vanilkový lusk, syrový žloutek apod. …

                    Syrovátka

Je „odpadním“ produktem při výrobě tvarohu a sýrů, ale zachovává si spoustu cenných látek. Je to opravdová náplast na porouchané trávení. Syrovátku lze použít i jako pleťovou masku na obličej nebo na koupel drsných rukou či na ekzémy.

                    Sýry

Kozí sýrVyrábím poloměkké nezrající sýry přírodní, ochucené sezónními bylinkami z vlastní zahrádky. Používám mikrobiální syřidlo s deklarací GMO free, které je vhodné také pro vegetariány (enzymy způsobující vysrážení mléka nejsou získávány z telecích žaludků, ale produkuje je houba).

 

 

 
 
www.farmajednezeny.cz | log | Web design